+GF+ CUT 2000
The Ultimate in Precision The CUT 2000 model comes with "V" series IPG-V generator with modern design and technology that delivers a finer spark gap for better part geometry and surface finishes down to 0.05µm Ra in continuous operation. The CUT 2000 comes with the following AgieCharmilles exclusives: Windows XP-powered Vision 5 control, TECCUT, 3D SETUP, EASYWORK and much
| Machine Type: | CNC Wire |
|---|---|
| CNC Standard Model: | Vision 5 |
| Frame Type: | "C" |
| Submersible: | Standard |
| Max Part Size (L x D x H): | 29.500" x 21.600" x 9.800" 749.300mm x 548.640mm x 248.920mm |
|---|---|
| Max Cutting Speed: | 28.00ipm |
| Max Taper Angle: | 30.0000° |
|---|---|
| Max Wire Diameter: | 0.0100" |
| Auto Rethreading: | Standard |
| Auto Restart After Power Out: | Standard |
| Auto Slug Removal: | Standard |
| Anti-electolysis power supply: | Standard |
| Start Hole Device: | Optional |
| Number Of Axes: | 5 |
|---|---|
| X Axis Travel: | 13.770" |
| Y Axis Travel: | 9.840" |
| Z Axis Travel: | 10.000" |
| U Axis Available: | Standard |
IS THIS YOUR COMPANY?