Matec 30 HV/K
matec-30HV/K Milling and turning in one machine Highest stability and precision due to separate swivel and rotation axes Long travelling paths: X=1.300, Y=600, Z=800 mm Multi-functional machining area due to fixed machine table with integrated rotary table CNC torque rotary table diameter 630 mm for machining on 5 sides, speed range 80 rpm Swing circle of CNC torque rotary table diameter up to 1.000 mm CNC torque swivel head +/- 105" for horizontal and vertical machining Deep hole drilling up to 650 mm at maximum dimension of parts of 600 x 600 mm SK40 tool changer for tools according to DIN 69 871 Tool magazine with a capacity of 36 tool pockets, travelling in the X-axis (protected within the machine column) Machining area completely enclosed with electrically locked sliding doors Ball-screw linear guides in all axes Motor spindle 16 kW (option: 30 kW) Bellows with steel lamellas Chip conveyor Centralized lubrication system Glass scale tracks in X, Y, Z Option: inner coolant supply
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Heidenhain iTNC 530 |
| CNC Type Opt: | Siemens 840D |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 23.600" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 51.180" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 6.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 12.000" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | ATC | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 5 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?