Rollomatic Inc. GrindSmart528XW
To achieve the highest quality performance, the standard equipment of the GrindSmart®528XWincludes technical features that enable thegrinding of cutting tools precisely and repeatedly. Up to six wheels may be mounted. • Direct drive grinding spindle temperature controlled • Patented zero run-out wheel arbor system: PerfectArbor™ • High precision and rigid machine construction • Driven by the latest Fanuc CNC control system • Clamping system with concentricity accuracyunder 0.005 mm (.0002”) • Accuracy of ball shape and corner radiiless than 0.005 mm (.0002”) • Superior surface finish resulting fromdirect drive spindle concept • Fast and reliable probing sequencesfor regrinding
| Machine Operation: | CNC |
|---|---|
| Grinder Type: | Tool & Cutter |
| CNC Model: | Fanuc 30iMB |
| Grinding Length: | 11.810" 300.000mm |
|---|---|
| OD Min Grinding Diameter(s): | 0.040" 1.000mm |
| OD Max Grinding Diameter(s): | 0.790" 20.000mm |
| OD Max Grinding Diameter(s) Opt: | 1.000" 25.400mm |
| Grinding Wheel: |
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wheel Head: |
|
| Longitudinal: | 11.800" 300.000mm |
|---|---|
| Cross: | 7.000" 180.000mm |
| Vertical: | 8.600" 220.000mm |
IS THIS YOUR COMPANY?