Acra 3600CET
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 36.000" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 200.000" |
| Main Spindle Turning Length Max Opt: | 200.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 20.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 20.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 36.000 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 5.000" |
| Main Spindle Bar Diameter Opt: | 5.000" |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | SLIDE | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?