Chiron MT 724 2C
The MT 2C works with two independent operator platforms on a base frame. In the left work space, sides 1–5 of the workpiece are machined; and in the right, sides 2–6. In parallel, 5-axis (also simultaneously), each with one turning and one milling spindle in use. Two work spaces, two operator platforms and built according to the PEPS®principle: for high output within a small footprint.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 31 i-A5 |
| CNC Type Opt: | Siemens 840D sl |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 2.560" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 4.720" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 4.000" |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 2.550" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 2 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | ATC | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | ATC | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 2 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 9 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?