Clausing C SERIES
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 18i T |
| CNC Type Opt: | Fanuc 21i T |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 50.000" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 62.000" |
| Main Spindle Turning Length Max Opt: | 476.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 15.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 50.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 50.000 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 7.870" |
| Main Spindle Bar Diameter Opt: | 19.250" |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | 4-WAY | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | Opt 8-Way | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Number Of Axes Opt: | 3 | ||||||||||||||||||
| Number Of Axes Opt 2: | 3 | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?