Dainichi DL(X)120(A/B)
| Machine Style(s): | Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | Manual |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 31.500" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 393.700" |
| Main Spindle Turning Length Max Opt: | 393.700" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 32.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 32.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 47.240 |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | SLIDE | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?