DN Solutions PUMA HT310T
Front facing twin spindle 25 HP per spindle turning center. Ideally configured for automation. Doosan provides their own Gantry style overhead programmable loading system as an option.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 18i-TB |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 15.700" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 9.100" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 10.000" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 2 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret, Left | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | Turret, Right | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 2 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 4 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?