DN Solutions PUMA 4100M
Puma 4100M series is optimized for heavy cutting of medium to large workpieces up to 21.7" and 40" or optional 80" length. Three spindle options all with 2-speed gear box, enable optimal performance for each shops operations. 40HP or 50 HP, 21" - 12" Chucks, and from 1,500 to 3000 RPM. A powerful milling function with 10 HP continuous rating enables completion of secondary operations in one chucking.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 32i |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 22.000" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 37.800" |
| Main Spindle Turning Length Max Opt: | 81.300" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 12.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 21.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 31.100 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 4.000" |
| Main Spindle Bar Diameter Opt: | 6.500" |
| Tail Stock Quill And Body: | Optional |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 3 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?