DN Solutions PUMA 5100
PUMA 5100 series are optimized to heavy cutting of Medium to Large size workpiece by 650 mm ( 25.6 inch ) of max. turning dia. & 1m ( 40 inch ) or 2m ( 80 inch ) of max. turning length.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 32i |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 25.600" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 39.100" |
| Main Spindle Turning Length Max Opt: | 80.400" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 15.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 21.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 35.400 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 4.600" |
| Main Spindle Bar Diameter Opt: | 6.520" |
| Tail Stock Quill And Body: | Optional |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?