DN Solutions PUMA SMX 2600
Orthogonal structure of Y-axis : enlarging Y-axis travel(300 [±150] mm) which increases machining area without C-axis indexing. Reduced cycle time and non-cutting time. Improved Spindle and ATC access. Capto Tooling Improved accuracy by geometric error decrease. ATC magazine installed on front of machine. Swivelling operator panel.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 31i |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 26.000" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 60.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 10.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 26.000 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 3.200" |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | ATC | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 5 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?