FEMCO HL-55
HL-55/110/2000/2500 – The HL-55 is thelargest slant bed lathe in theproduct line. It comes standard with a 35 hp spindle, 2-speed gearbox, 15” chuck, 12-station servo turret, box way construction, programmable tailstock, chip conveyor and a Fanuc CNC Control. Rapid traverse rates are 630 ipm (X) and 787 ipm (Z). The HL-55 is also available in extended turning lengths of 75” and 91”.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 24.210" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 42.120" |
| Main Spindle Turning Length Max Opt: | 91.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 15.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 28.620 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 4.530" |
| Main Spindle Bar Diameter Opt: | 4.600" |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | TURRET | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?