Miyano BNA-42GTY
Main and subspindle, plus1 turret + 1 gang tool post, providinghigher productivity than turret machines. BNA-42GTYis the most productiveBNA series model enablingsimultaneous machining performance such as 3-axis overlapping machining.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 4.000" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 4.330" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 5.000" |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 1.650" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
|||||
| Sub Spindle (Standard): |
|
| Primary Tool Carrier: | 2-Sided Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | Gang Slide | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 2 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 10 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?