Nakamura-Tome NTRX-300
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 31iA5 |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 25.190" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 45.270" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 10.000" |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 3.100" |
| Main Spindle Bar Diameter Opt: | 3.500" |
| Tail Stock Quill And Body: | Optional |
| Num. Main Spindles: | 2 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | ATC | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 5 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Number Of Axes Opt: | 6 | ||||||||||||||||||
| Number Of Axes Opt 2: | 6 | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?