Chevalier Machinery, Inc. FSG-1632ADIV
Your job is hard enough. Stop hand balancing. Hand balancing is so 20th century. Stop wasting time and money and start enjoying a higher level of precision, flexibility and functionality with automatic dynamic balancing. It's the kind of advanced technology you've come to expect from Chevalier. Chevalier's FSG-ADIV family of precision surface grinding machines.
| Machine Operation: | CNC |
|---|---|
| Grinder Type: | Surface-Recip |
| CNC Model: | iSurface |
| Grinding Length: | 31.890" 810.000mm |
|---|---|
| Grinding Width: | 15.940" 405.000mm |
| Table Length Dimension: | 31.500" 800.000mm |
| Table Width Dimension: | 15.750" 400.000mm |
| Grinding Wheel: |
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wheel Head: |
|
||||||
| Workhead: |
|
| Longitudinal: | 33.460" 850.000mm |
|---|---|
| Cross: | 17.720" 450.000mm |
IS THIS YOUR COMPANY?