Chevalier Machinery, Inc. FSG-818SP
This FSG SP is a high precision surface grinder. The Double-V cross feed guideway span has been designed by applying kinematics to calibrate for minimum bending moments, thus achieving maximum support capability for table and workpiece. With the impressive stiffness and stability of its castings, these machines are suitable for both precision surface grinding and form grinding.
| Machine Operation: | Manual |
|---|---|
| Grinder Type: | Surface-Recip |
| Grinding Length: | 19.690" 500.000mm |
|---|---|
| Grinding Width: | 9.060" 230.000mm |
| Table Length Dimension: | 18.900" 480.000mm |
| Table Width Dimension: | 7.990" 203.000mm |
| Grinding Wheel: |
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wheel Head: |
|
||||||
| Workhead: |
|
| Longitudinal: | 20.080" 510.000mm |
|---|---|
| Cross: | 9.100" 230.000mm |
IS THIS YOUR COMPANY?