Chevalier Machinery, Inc. FGS-2060ADIV
Your job is hard enough. Stop hand balancing. Hand balancing is so 20th century. Stop wasiting time andmoney and start enjoying a higher level of precision, flexibility and funtctionality with automatic dynamic balancing. It's the kind of advanced technology you've come to expect from Chevalier. Chevalier's FSG-ADIV family of precision surface Grindingmachines.
| Machine Operation: | Semi-automatic |
|---|---|
| Grinder Type: | Surface-Recip |
| Grinding Length: | 59.100" 1500.000mm |
|---|---|
| Grinding Width: | 19.700" 500.000mm |
| Table Length Dimension: | 59.000" 1500.000mm |
| Table Width Dimension: | 20.000" 500.000mm |
| Grinding Wheel: |
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wheel Head: |
|
||||||
| Workhead: |
|
| Longitudinal: | 63.000" 1600.000mm |
|---|---|
| Cross: | 22.000" 560.000mm |
IS THIS YOUR COMPANY?