Voumard 130 CNC
Voumard 130 CNC Production Grinding Center Options of customization starting from two bases (compact or wide) Productivity increased thanks to flexibility and with the modularity Future extensions possible (multiple operations and measurements, always in only one clamping) Easy retrofittingensuring a long time availability of the machine VOUMARD 130 is designed to produce in large or small batch series.
| Machine Operation: | CNC |
|---|---|
| Grinder Type: | Cylindrical-ID, Cylindrical-OD |
| CNC Model: | Fanuc 32i |
| CNC Model Opt: | Fanuc 310i |
| Grinding Length: | 2.750" 70.000mm |
|---|---|
| OD Max Grinding Diameter(s): | 2.750" 70.000mm |
| ID Min Grinding Diameter(s): | 0.040" 0.100mm |
| Wheel Head: |
|
|---|
| Longitudinal: | 7.000" 180.000mm |
|---|---|
| Cross: | 12.000" 300.000mm |
IS THIS YOUR COMPANY?