Danobat TCN-10-L
Danobat TCN-10-L Series Universal Lathe Danobat Flexible, Accurate TCN-10 Series Universal CNC Horizontal Lathes The small brother of the TCN family joints effectively the solidity and strength with the rapidity and the low inertia in the movements. The TCN-10 is a compact machine, designed to obtain the maximum space functionality with a great versatility.The TCN-10 is particularly advantageous for small parts, with high production volume and short cycle times. The performance of this machine guarantees a fast pay-back of the investment. The TCN Universal CNC Horizontal Lathes feature a one-piece heavily ribbed bed cast of Meehanite, ground and hardened guideways and telescopic metal covers that protect guideways from chips that could cause damage. The 45 degree - 60 degree slant bed design minimizes cutting force and provides exceptional rigidity for precision, heavy cuts. Tooling is easily accessible for fast setup and part loading and u nloading can be done quickly and easily with less operator fatigue. The TCN uses sub-spindles and features a Y-axis that provides the flexibility to machine complex parts with a single setup. The TCN can also be easily automated and is available with customized loading and unloading systems.
| Machine Style(s): | Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Siemens 810 D |
| CNC Type Opt: | Siemens PCU 20 |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 9.840" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 39.370" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 8.270" |
| Main Spindle Max Swing: | 17.720 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 2.440" |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Number Of Axes Opt: | 3 | ||||||||||||||||||
| Number Of Axes Opt 2: | 3 | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?