Emco Maier EMCOTURN 332MC
Emco Maier EMCOTURN 332MC The EMCOTURN 332MC is a double spindle turning center with twin tool system featuring driven tools.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Siemens 840D |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 8.660" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 18.900" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 5.120" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 5.510" |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 1.500" |
| Main Spindle Bar Diameter Opt: | 1.500" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
|||||
| Sub Spindle (Standard): |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | Turret | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 2 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 4 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Number Of Axes Opt: | 5 | ||||||||||||||||||
| Number Of Axes Opt 2: | 5 | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?