Fryer Machine Systems EASY TURN-25
Designed by toolmakers for toolmakers, theFryer Easy Turn Seriesprovides rugged construction and high accuracy in a compact toolroom lathe.The Easy Turn is easier to use than a conventional lathe yet offers the productivity of a CNC. Time consuming manual set-ups for threading, chamfers, and contours are eliminated by the Easy Turn’s handle driven “Do One” cycles and electronic stops.
| Machine Style(s): | Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fryer Touch 2100 Siemens |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 16.000" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 60.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 10.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 15.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 25.000 |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | Opt Tool Post | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Number Of Axes Opt: | 3 | ||||||||||||||||||
| Number Of Axes Opt 2: | 3 | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?