Marathon SLT-630/1500
| Machine Style(s): | Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 0-iTC |
| CNC Type Opt: | Fanuc 18-iTB |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 24.800" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 57.400" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 20.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 24.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 28.300 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 6.000" |
| Main Spindle Bar Diameter Opt: | 9.000" |
| Sub Spindle Turning Diameter Max: | 21.500" |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
|||||
| Sub Spindle (Optional): |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools Opt: | 2 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Number Of Axes Opt: | 3 | ||||||||||||||||||
| Number Of Axes Opt 2: | 3 | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?