Kaast V-Turn Pro 2500
For high-speed turning of large work pieces With turning diameters of up to 3,000 mm (118”) and beyond, with a maximum work piece weight of up to 21,000 kg (46,000lbs). The V-Turn Pro Series provides heavy duty capacity. The optional driven milling tools with integrated C-axis and automatic tool changer, offer the possibility of complex complete machining in one setup.
| Machine Style(s): | Chucker |
|---|---|
| Spindle Direction: | Vertical |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fancu 0i-T |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 98.000" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 63.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 79.000" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | ATC | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Number Of Axes Opt: | 3 | ||||||||||||||||||
| Number Of Axes Opt 2: | 3 | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?