Kent Industrial USA, Inc. RML-1660VT
| Machine Style(s): | Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | Manual |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 10.380" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 60.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 9.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 16.180 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 2.100" |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?