Nakamura-Tome NTJX
Nakamura Tome Turning Center model NTJX Multi-Function Turning and Milling Center The Super NTJX is unique by offering a B-Axis tool changer with a lower turret and Y-Axis capability. It is the only multi-tasking machine with expandable tool capacity field upgradable ATC.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 31i |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 9.650" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 42.910" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 6.000" |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 2.000" |
| Main Spindle Bar Diameter Opt: | 2.500" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 2 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | ATC | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | Lower Turret | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 2 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 10 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?