Neway CNC-USA VT-16~VNL1605H
| Machine Style(s): | Chucker |
|---|---|
| Spindle Direction: | Vertical |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Siemens 828D |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 62.990" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 62.990" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 49.210" |
| Main Spindle Max Swing: | 70.870 |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | ATC-12 Opt | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?