Pinnacle L150A
FlatBed CNC turning center that delivers exceptional accuracy and high surface finish. A combination of optional turret and gang-type tool slide provides themost versatile turning applications. ltassures greater productivity, lower parts costs and cuts machining downtime for more profitable production.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 0i-TD |
| CNC Type Opt: | Mitsubishi 70SL |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 9.800" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 6.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 6.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 13.000 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 1.650" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | Gang or Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?