OPS-Ingersoll GANTRY EAGLE 500
64-bit PC Based CNC Control: (Windows OS - 10.4" TFT LCD Screen - 100MB User Program Storage Extra-Large Direct Drive Ball Screws - Digital AC Servos - 2 Millionths Resolution) Gantry Style Construction: Fully Integrated Machine Base Fluid Tank and Gantry Style X, Y & Z Construction Provides The Thermal Stability and Rigidity to Handle the BIG Jobs. Drop Tank Design: Full 4-Sided Drop Tank Creates a Work Area Accessible From All Sides and From Above For Crain Loading and Ease of Operator Setup. New Integrated C-axis Design: Precision, Stability and Reliability are Characteristics of the New C-axis Design.
| Machine Type: | CNC Sinker |
|---|---|
| CNC Standard Model: | Mitsubishi PC-based |
| Frame Type: | Bridge |
| Submersible: | Standard |
| Filtered Particle Size: | 5 µm |
| Max Part Size (L x D x H): | 30.000" x 26.000" x 17.000" 762.000mm x 660.400mm x 431.800mm |
|---|---|
| Table (L x D): | 29.500" x 25.590" |
| Worktank (L x D x H): | 30.300" x 26.370" x 17.320" |
| Power Supply Mean: | 80 |
|---|---|
| Power Supply Peak: | 120 |
| Auto Electrode Changer: | Standard |
| Number Of Axes: | 4 |
|---|---|
| X Axis Travel: | 20.670" |
| Y Axis Travel: | 15.700" |
| Z Axis Travel: | 17.700" |
| U Axis Available: | Not Available |
| C Axis Available: | Standard |
IS THIS YOUR COMPANY?