+GF+ FO350 SP
AgieCharmilles FO350SP AgieCharmilles FO350SP Space saving compact design High speed Z pulse 24.6 ft/sec (7.5 m/sec) for no flushing applications with Acceleration speed of 16.4 ft/sec sq. Travers for X,Y,Z travel of 2.36 in/sec (60mm/sec) for fast tool changing, measuring time 3 sided drop tank design for easy access 0.00002" resolution glass scales on all axes Collision protection on all axes DP Control - Windows PC based
| Machine Type: | CNC Sinker |
|---|---|
| CNC Standard Model: | DPC |
| Frame Type: | "C" |
| Submersible: | Standard |
| Filtered Particle Size: | 0 |
| Max Part Size (L x D x H): | 31.000" x 21.000" x 12.000" 787.400mm x 533.400mm x 304.800mm |
|---|---|
| Table (L x D): | 20.000" x 16.000" |
| Worktank (L x D x H): | 32.000" x 22.000" x 15.000" |
| Auto Electrode Changer: | Optional |
|---|---|
| Orbital Device: | Standard |
| Number Of Axes: | 3 |
|---|---|
| X Axis Travel: | 13.780" |
| Y Axis Travel: | 9.840" |
| Z Axis Travel: | 11.810" |
IS THIS YOUR COMPANY?