Honor VL-100C
| Machine Style(s): | Chucker |
|---|---|
| Spindle Direction: | Vertical |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 0i-TC |
| CNC Type Opt: | Fanuc 18i-T |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 43.300" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 25.500" |
| Main Spindle Turning Length Max Opt: | 31.800" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 39.300" |
| Main Spindle Max Swing: | 47.200 |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | ATC | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Number Of Axes Opt: | 3 | ||||||||||||||||||
| Number Of Axes Opt 2: | 3 | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?