Fadal FL-8
Max. turning dia. and length: 11.8"/15.75" Fadal’s FL-8 Classic Series user-friendly, horizontal turning centers produce quality parts at an affordable price. Our rigid CNC lathes are designed for machine shops and tool rooms that require a dependable but affordable CNC lathe to increase their productivity. The FL-8 features comes standard with the Fadal 64LP CNC controller and features a linear way construction.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fadal 64LP |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 11.800" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 15.700" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 8.000" |
| Main Spindle Max Swing: | 19.600 |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 2.050" |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?