Matec FDZ-DUO
matec 30 FDX Duo Turning / Milling Center with Y-Axis matec-30 FDZ duo The Turning/milling center is a based on the turning/milling centre matec-30 FDZ. The machine is equipped with a counter spindle for complete machining (front and rear) of most parts without re-handling. The matec-30 FDZ duo can be used for combined milling and turning operations or alternatively only for milling operations. A bar feeder for short bars (1,240 mm) supplies the raw material (diameter of bars up to 100 mm). An NC pick-up is discharging the finished parts.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Bosch |
| CNC Type Opt: | Siemens 840D |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 10.000" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 43.300" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 10.000" |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 2.750" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 2 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | ATC | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 5 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?