Tsugami/ Rem Sales BC18/25
| Machine Style(s): | Bar |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 21iT |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 1.000" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 1.770" |
| Main Spindle Turning Length Max Opt: | 1.180" |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 0.700" |
| Sub Spindle Turning Diameter Max: | 0.710" |
| Sub Spindle Turning Length Max: | 1.770" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
|||||
| Sub Spindle (Standard): |
|
| Primary Tool Carrier: | Gang Slide 1 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | Gang Slide 2 | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 2 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 3 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?