+GF+ FO550 SP
AgieCharmilles FO550 SP AgieCharmilles FO550 SP Interactive graphics and embedded e-documentation Operations - including cavity positioning - are illustrated graphically Manuals are replaced by documentation in electronic format (HTML) New Dynamic Process Control (DPControl) - a Windows based control
| Machine Type: | CNC Sinker |
|---|---|
| CNC Standard Model: | DPC |
| Frame Type: | "C" |
| Submersible: | Standard |
| Max Part Size (L x D x H): | 47.000" x 34.000" x 16.000" 1193.800mm x 863.600mm x 406.400mm |
|---|---|
| Table (L x D): | 29.000" x 24.000" |
| Worktank (L x D x H): | 48.000" x 34.000" x 18.000" |
| Power Supply Mean: | 64 |
|---|---|
| Auto Electrode Changer: | Optional |
| Orbital Device: | Optional |
| X Axis Travel: | 23.620" |
|---|---|
| Y Axis Travel: | 15.750" |
| Z Axis Travel: | 17.720" |
IS THIS YOUR COMPANY?