Mitsubishi EDM MV2400R Advance Plus M800
The new innovative MV-R series featuresimprovements in machine construction, auto-threading, internal machine communication, power supply technology and operating costs.For easieruser interface, the MV2400-R Advance Plus M800 utilizes the new Mitsubishi M800series control with a 19-inch cell phone like touchscreen. It also showcases Mitsubishi's continuous dedication to high precision through new innovations—including the highly reliable non-contact Cylindrical Drive System on the X, Y, U & V axis drives.The technologyavailable with the MV2400-R M800represents significantadvancements inwire EDM technology.
| Machine Type: | CNC Wire |
|---|---|
| CNC Standard Model: | Mitsubishi M800 |
| Frame Type: | "C" |
| Submersible: | Standard |
| Max Part Size (L x D x H): | 41.300" x 32.300" x 12.000" 1049.020mm x 820.420mm x 304.800mm |
|---|---|
| Table (L x D): | 33.000" x 25.200" |
| Max Part Thickness: | 10.200 |
|---|---|
| Max Taper Angle: | 45.0000° |
| Max Wire Diameter: | 0.0100" |
| Auto Rethreading: | Standard |
| Auto Restart After Power Out: | Standard |
| Auto Slug Removal: | Standard |
| Anti-electolysis power supply: | Standard |
| Auto Second Cut: | Optional |
| Start Hole Device: | Standard |
| Number Of Axes: | 5 |
|---|---|
| X Axis Travel: | 23.600" |
| Y Axis Travel: | 15.700" |
| Z Axis Travel: | 12.200" |
| U Axis Available: | Standard |
| C Axis Available: | Standard |
IS THIS YOUR COMPANY?