Danobat CG-600
Danobat Production CNC Cylindrical Grinder Model CG-600 The main benefits of this new generation cylindrical grinder are flexibility, productivity, precision and reliability, in a compact shop floor layout. Superior precision is acheived through the high regidity machine bed and slides and hydrodynamic wheel spindle design. The machine is designed with modularity to enable various configurations based on wheelhead options for swiveling, straight or angular approach. ristics Unit Angular / Straight Angular / Straightngular
| Machine Operation: | CNC |
|---|---|
| Grinder Type: | Cylindrical-OD, Cylindrical-Uni |
| CNC Model: | Fanuc |
| CNC Model Opt: | Siemens |
| Grinding Length: | 23.600" 599.440mm |
|---|---|
| OD Max Grinding Diameter(s): | 12.800" 325.120mm |
| Grinding Wheel: |
|
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wheel Head: |
|
||||||||
| Workhead: |
|
| Longitudinal: | 29.500" 749.300mm |
|---|---|
| Cross: | 12.800" 325.120mm |
IS THIS YOUR COMPANY?