Mitsui Seiki 4GDN
MITSUI SEIKI High Precision Jig Grinder Model 4GDN MITSUI SEIKI High Precision Jig Grinder Model 4GDN with Ultra-precision accuracy operations provides efficiency grinding of exotic materials, fine ceramics, carbide and conventional materials that demand jig grinding tolerances.
| Machine Operation: | CNC |
|---|---|
| Grinder Type: | Jig Grinder |
| CNC Model: | Fanuc 15iMB |
| Grinding Length: | 24.020" 610.000mm |
|---|---|
| Grinding Width: | 16.140" 410.000mm |
| Table Length Dimension: | 31.100" 790.000mm |
| Table Width Dimension: | 23.620" 600.000mm |
| Grinding Wheel: |
|
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wheel Head: |
|
| Longitudinal: | 24.020" 610.000mm |
|---|---|
| Cross: | 16.140" 410.000mm |
| Vertical: | 18.110" 460.000mm |
IS THIS YOUR COMPANY?