Mitsui Seiki 6GCN
MITSUI SEIKI High Precision Jig Grinder Model 6GCN MITSUI SEIKI High Precision Jig Grinder Model 6GCN with Ultra-precision accuracy operations provides efficiency grinding of exotic materials, fine cermics, carbide and conventional materials that demand jig grinding tolerances.
| Machine Operation: | CNC |
|---|---|
| Grinder Type: | Jig Grinder |
| CNC Model: | Fanuc 15MA |
| CNC Model Opt: | Meldas 330HJ |
| Grinding Length: | 40.160" 1020.000mm |
|---|---|
| Grinding Width: | 29.920" 760.000mm |
| Table Length Dimension: | 50.390" 1280.000mm |
| Table Width Dimension: | 37.800" 960.000mm |
| Grinding Wheel: |
|
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wheel Head: |
|
| Longitudinal: | 40.160" 1020.000mm |
|---|---|
| Cross: | 29.920" 760.000mm |
| Vertical: | 26.770" 680.000mm |
IS THIS YOUR COMPANY?