Mitsui Seiki 7GAN
MITSUI SEIKI High Precision Jig Grinder Model 7GAN MITSUI SEIKI High Precision 5-AXIS Jig Grinder Model 7GAN with Five simultaneous axes motions, ultra-precision accuracy operations provides efficiency grinding exotic materials, fine cermics, carbide and conventional materials that demand jig grinding tolerances.
| Machine Operation: | CNC |
|---|---|
| Grinder Type: | Jig Grinder |
| CNC Model: | Fanuc 30i |
| Grinding Length: | 60.240" 1530.000mm |
|---|---|
| Grinding Width: | 40.160" 1020.000mm |
| Table Length Dimension: | 72.050" 1830.000mm |
| Table Width Dimension: | 472.440" 12000.000mm |
| Grinding Wheel: |
|
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wheel Head: |
|
| Longitudinal: | 60.240" 1530.000mm |
|---|---|
| Cross: | 40.160" 1020.000mm |
| Vertical: | 5.510" 140.000mm |
IS THIS YOUR COMPANY?