Okuma GENOS L250II
Our GENOS L250II is an affordable, entry-level lathe that is anything but basic. Built on a one-piece, cast iron base with a horizontal way system and hand-scraped headstock and tailstock mounting surfaces, this machine provides stability, rigidity, and accuracy for a variety of applications. Available in 6" and 8" chuck sizes and up to 18.5" of Z-axis travel, the GENOS L-250II CNC lathe takes up as little as 30 square feet of floor space—all while being highly productive and extremely affordable.
| Machine Style(s): | Bar, Chucker, Universal |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Okuma |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 11.020" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 11.420" |
| Main Spindle Chuck Diameter: | 10.000" |
| Main Spindle Chuck Diameter Opt: | 8.000" |
| Tail Stock Quill And Body: | Standard |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
| Primary Tool Carrier: | Turret | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 1 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 2 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?