Tsugami/ Rem Sales BU12
| Machine Style(s): | Bar |
|---|---|
| Spindle Direction: | Horizontal |
| Operation Type: | CNC |
| CNC Type: | Fanuc 16i-TB |
| Main Spindle Turning Diameter Max: | 0.500" |
|---|---|
| Main Spindle Turning Length Max: | 6.690" |
| Main Spindle Bar Diameter Max: | 0.470" |
| Sub Spindle Turning Length Max: | 3.140" |
| Tail Stock Quill And Body: | None |
| Num. Main Spindles: | 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Main Spindle 1: |
|
|||||
| Main Spindle 2: |
|
|||||
| Sub Spindle (Standard): |
|
| Primary Tool Carrier: | Slide | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Second Tool Carrier: | Turret | ||||||||
| Max Tools: |
|
||||||||
| Rotary Tool: |
|
||||||||
| Num. Simultaneous Cutting Tools: | 2 | ||||||||
| Secondary Mill/Drill Function: |
|
| Number Of Axes: | 8 | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||
IS THIS YOUR COMPANY?