Belmont Equipment & Technologies MAXI CNC 146
| Machine Type: | CNC Sinker |
|---|---|
| CNC Standard Model: | BELMONT |
| Frame Type: | "C" |
| Submersible: | Standard |
| Max Part Size (L x D x H): | 46.000" x 26.000" x 17.000" 1168.400mm x 660.400mm x 431.800mm |
|---|---|
| Table (L x D): | 29.000" x 15.000" |
| Worktank (L x D x H): | 47.000" x 27.000" x 17.000" |
| Max Cutting Speed: | 2.80ipm |
| Power Supply Mean: | 75 |
|---|---|
| Power Supply Peak: | 150 |
| Number Of Axes: | 3 |
|---|---|
| X Axis Travel: | 16.540" |
| Y Axis Travel: | 14.170" |
| Z Axis Travel: | 7.870" |
| Z Axis Travel Opt: | 19.680" |
| U Axis Available: | Not Available |
| C Axis Available: | Not Available |
IS THIS YOUR COMPANY?