Drake Manufacturing GS-TE-LM2
Drake Manufacturing Grinding System TE-LM2 Internal and External Thread Grinding Machine DRAKES GS:TE-LM2(Grinding System: Thread External/Internal-Linear Motor) The Drake GS:T-LM2, is available with a work envelope of 350mm diameter with lengths up to 2 meters. It can be equipped with a power wheel helix (A-axis) and for grinding external (+/- 35 degree lead angle) and internal threads (+/- 10 degree lead angle), right or left hand. This new grinder will enable us to serve a wider range of customers - especially those producing larger gears and worms, and longer lead, feed and ball screws.
| Machine Operation: | CNC |
|---|---|
| Grinder Type: | Cylindrical-ID, Cylindrical-OD, Cylindrical-Uni, Thread Grinder |
| CNC Model: | Fanuc |
| Grinding Length: | 26.000" 650.000mm |
|---|---|
| Grinding Length Opt: | 78.600" 2000.000mm |
| OD Max Grinding Diameter(s): | 10.000" 255.000mm |
| OD Max Grinding Diameter(s) Opt: | 13.780" 350.000mm |
| Wheel Head: |
|
|---|
| Longitudinal: | 26.000" 660.000mm |
|---|---|
| Cross: | 8.000" 200.000mm |
IS THIS YOUR COMPANY?